Приказната за една Чилеанка која носи фетус во утробата ја шокираше јавноста пред неколку години бидејќи се зборуваше за редок медицински феномен наречен литопедион, кој настанува кога фетусот во утробата умира и мумифицира.

Естела Мелендез, 92-годишна жена, отишла во болницата „Клаудио“ Викуња во Сан Антонио, Чиле, поради интензивни болки во стомакот кои и’ го прекинале мирното секојдневие и предизвикале загриженост кај најблиските. Откако направиле рутински тестови и не откриле ништо невообичаено, лекарите решиле да направат рендген, а она што го виделе на снимките ги шокирало, пишува Стил.

Имено, експертите успеале да утврдат дека она што ја предизвикало непријатноста на жената е мумифицираниот плод во нејзината матка, пишуваат локалните весници.

Лекарите утврдиле дека плодот во неа е стар околу 60 години, што е медицински феномен. Поради возраста на пациентот, експертите исклучија каква било операција за негово отстранување.

„Најверојатно никогаш не сфатила дека е бремена, но мислам дека долго време страдала од болки во стомакот“, објаснил докторот.

Но, ефектите од задржувањето на фетусот внатре толку долго предизвикале други здравствени проблеми.

,,Таа секогаш имала проблеми, а дури сега ја знаеме вистинската причина. Таа има пократка нога поради нејзината тежина и не може правилно да уринира – изјави Луис Мелендез, еден од нејзините роднини.

Естела живее во скромна куќа во крајбрежен град во Чиле. Нејзините деца рекоа дека иако официјално има 92 години, таа требало да наполни 110 години бидејќи била регистрирана на 17 години.

Тие објавија и дека и покрај нејзината непријатност, никој не и’ обрнал големо внимание на старицата и нејзините поплаки биле третирани како обични стомачни болки.

Нејзините деца се сеќаваат дека пред околу 50 години таа била бремена и го изгубила бебето. Така, лекарите и’ направиле абортус, но се посомневаа дека не го направиле како што треба. Сега, кога ги видоа рендгенските снимки, покажаа дека плодот сè уште е во нејзината утроба.

,,Ја однесоа во болница, и ѝ рекоа дека има рак и ја оперираа. И никогаш не и’ кажале дека тоа што го има е бебе. И така остана внатре“, рече Луис, нејзиниот помал брат.

И покрај нејзината старост и фетусот во стомакот, Естела нормално живеела во својот дом и ги извршувала своите активности. Но, еден ден паднала и го повредила лактот, па нејзиниот брат Луис ја однел во локалната клиника, каде што ја оперирале од рак неколку децении порано.

Токму докторот кој ја лекувал дошол до неверојатното откритие.

Тој го сними нејзиниот стомак и бил зачуден од она што го видел

„Оваа дама е бремена. Направете уште една рендген снимка од неа“, рекол тој, додавајќи:

,,Кога постара личност паѓа, се прави рендген на колкот за да се види фрактура на карлицата. Кога тоа беше направено, се појави слика на која се гледа ‘рбетот на фетусот“, објасни Дагоберто Дуарте, директор на здравствената служба Валпараисо-Сан Антонио.

Тоа е настан без преседан во историјата на чилеанското здравство. Според Дуарте, фетусот бил во 30-та недела од бременоста и тежел околу два килограми. Тоа беше абдоминална бременост, при што ембрионот беше вграден надвор од матката. Надлежните уверуваат дека Естела никогаш не била оперирана од рак, како што тврдела.

Сепак, нејзините блиски тврдат дека „ракот“ кој Естела го имала пред повеќе од 50 години е всушност оваа бременост.

Поради возраста на пациентот, беше премногу опасно да се отстрани мумифицираниот фетус, па Естела мораше да продолжи да живее со него до крајот на животот.

Случаите како овие се изненадувачки и покажуваат дека знаеме многу малку за човечкото тело и неговата способност да издржи тешкотии.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK