Една млада жена мислела дека ќе умре кога имала тешка алергиска реакција на сопствениот тест за алергија!

Плој Линг одлучила да оди на тест за алергија на 29 август бидејќи нејзината состојба се влошувала откако посвоила две мачки пред 2 години. Била убедена дека мачките и’ прават компликации, а на крајот синусите и’ биле целосно блокирани и не можела да земе воздух.

Грбот на 23-годишната девојка беше инјектиран во специјализирана клиника во Вашингтон со повеќе од 50 алергени како дел од стандардниот тест на кожата за алергии на животната средина.

За малку ќе умрела! Девојката мислела дека е алергична на мачки – Ова го имам видено само еднаш!

– Вечерта пред тестот почувствував страв, па му ги дадов контактите од семејството на мојот цимер. Само знаев дека нешто лошо ќе се случи, бидејќи сум алергичен на сè, изјави Плој.

Само пет минути по тестот, Плој вели дека почнала да ја фаќа паника бидејќи чувствувала дека не може да диш. Се испостави дека нејзиното тело реагира на речиси секој алерген што го тестирале лекарите.

– Сфатив дека ми е тешко да дишам, но не сакав да кревам паника, бидејќи мислев дека тоа е нормално. Решив да им кажам дека имам проблеми со дишењето. Сите се вознемирија, па ми вбризгуваа EpiPen во ногата.

Медицинскиот персонал брзо ги избришал алергените и и’ дал лекови, но таа сепак чувствувала како срцето силно и’ чука и била толку ладна што се тресела и имала вртоглавица.

– Откако ми го инјектираа првиот EpiPen, ми дадоа антихистаминици. Се исплашив бидејќи сите беа во собата и брзаа да земат EpiPen и антихистаминици. Тие се вознемирика кога моето срце забрзано чукаше.

– По првиот EpiPen имав момент кога помислив дека ќе умрам, бидејќи се тресев. Бев толку ладна и ми се тресија забите. Им реков дека сè уште тешко дишам. Ми вбризгуваа втор EpiPen и пакк многу се тресев.

Работите тргнале на полошо кога срцето на Плоја почна забрзано да чука – поради што лекарите повикаа 911 за да ја однесат во блиската соба за итни случаи.

Интересно е тоа што 23-годишната девојка била загрижена дека претерала кога првпат почувствувала како и’ се затвора грлото – но подоцна лекарот и’ кажал дека ова е само втор случај на „алергиска реакција на тест за алергија“ што го видел за седум години.

– Тоа беше застрашувачко искуство. Имаше толку многу луѓе во собата, и знам дека тоа не е нормално. Мислам дека бев алергичен на повеќето алергенси.

Плој беше испратен дома по стабилизацијата, а ефектите од алергиската реакција и адреналинот од EpiPen исчезнаа.

Таа ја заврши својата приказна:

– Потоа ме крена цимерот и ми рече:

„О, Боже, за малку ќе умреш“.

Разбирливо, Плој не сака повторно да се тестира:

– Им кажав дека не сакам повторно да ме тестираат за алергија на храна и се одлучив за тестови на крвта. Но, никогаш повеќе не сакам да го правам тестот. Да имаше крвна слика ќе го направев, но дефинитивно не и боцкање.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK