Сезоната на венчавки се уште трае, а рестораните се пребукираат дури и во октомври. Некои младенци канат гости на свадби кои ќе се одржат следниот месец, а една невеста која се мажи на почетокот на октомври ги налутила своите пријатели бидејќи заедно со поканата им „сервирала приказна“ колку пари треба да вложат. пликот како минимум.

ПУКНА БРУКА ПРЕД СВАДБА: Невестата им постави минимален износ во плик на гостите! Гостите ШОКИРАНИ! Нема шанси да ставам толку

-Пред две недели младенците почнаа да делат покани, но општеството и роднините зборуваат за прославата месеци однапред. Невестата од самиот почеток нагласила дека венчавката треба да биде во луксузен ресторан во Белград, кој чини многу, дека купува прескапа венчаница, а ги зема и најскапите украси. Бидејќи се знаеме од мали, знаев дека сака се да е скапо и квалитетно, но не знаев дека свадбата ја направи за да профитира, а не за среќа – пријателот на невестата училиштето, додека колешката од универзитетот додава:

Сето тоа ми пречеше бидејќи не е важно дали нешто е скапо или не, важно е подарокот да биде посебен за младенците и нивните семејства, а последното нешто на што треба да размислат пред свадбата, особено невестата е како многу нејзините роднини и пријатели ќе стават пари во пликот.

Според неа, невестата уште на почетокот нагласила колку плаќаат за „столицата“.

Таа рече дека плаќаат по 70 евра по лице. Разбирам дека ова е Белград и дека тоа е нивен избор. Набргу потоа дознавме. Таа собра неколку пријатели и колеги и не покани на моминска вечер, а воедно ни даде и покани. Се гледаше дека е среќна и задоволна. Бев изненадена што ми се јави бидејќи се познававме од факултет, а не бевме премногу блиски. Сепак, ми беше мило и решив да одам на свадба. Се радував за неа, најде човек со кој ќе создаде семејство. Таа низ приказната полека се допре до подароците и рече дека сега е нормално секој да носи пари за подарок на младенците.

Таа нагласи дека не ги сака оние кои се водат по логиката дека ќе стават во пликот колку што чини столот. „Ако моето мени чини 70 евра, мислам дека би било глупаво некој да донесе само 70. Внатре треба да има околу 100 евра“, рече таа, на што останав без зборови.

Колешката истакнува дека во моментов не работи, но дека сака да ја почитува.

Со оглед на тоа дека не сме толку блиски, мислев да ставам 50 евра. Одам сама на свадба и мислам дека би било коректно од моја страна, но после оваа нејзина реченица се засрамив. Нема шанси да ставам сто евра. Би рекла дека сме блиски и дека навистина повеќе се дружиме, но навистина не знам. Се плашам дека ќе ме оговараат после свадбата, но слушнав дека и други колеги биле шокирани и го коментирале ваквиот нејзин став. Навистина е безобразно што така се однесува пред свадба и така зборува – нагласи колешката.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK