Научниците мапираа речиси 200 милијарди мозочни клетки, вклучувајќи повеќе од 86 милијарди неврони и уште 100 милијарди клетки од различни типови, соопшти Американскиот институт за здравје врз основа на студии на десетици истражувачки центри ширум светот.

Клучен момент: Научниците дошле до важни информации за човечкиот мозок

„Иницијативата за мозок“ е започната во 2013 година со цел подобро да се разбере функционирањето на човечкиот мозок и да се дадат одговори на основните прашања, што нè прави луѓе и како да го олесниме развојот на нови терапии за борба против болести како Алцхајмеровата болест, пренесува АНСА.

ВЧУДОВИДУВАЧКИ: Се преселил во куќа која некогаш била црква – Пронашол тајна соба, а во неа клуч и јаже
Клучен момент: Научниците дошле до важни информации за човечкиот мозок
Вирусите демнат: Три вида чај можат да помогнат во зајакнувањето на вашиот имунитет
Груевски сѐ уште е кошмар во СДСМ: Ќе го апселе ако се врати во Македонија
Новинарката случајно ја нарече Меган Маркл со вистинското име: „Никој никогаш не ме нарекол така“ 
Чудо со икона на Господ Исус Христос во целосно опожарена викендица во Македонија
СЕ ПОДГОТВУВАА СО МЕСЕЦИ, ЌЕ ИМА ПЕКОЛ ВО ГАЗА: Поранешниот шеф на ЦИА ги предупреди Израелците – Еве што ги чека во опколениот град
Дневен хороскоп за 15 октомври 2023 година
Од утре температурите паѓаат за повеќе од десет степени!

Новото истражување покажува дека секој регион на мозокот се карактеризира со различни пропорции на клетки, кои имаат дури 3.000 видови.

„Ова е клучен момент за невронауката. Благодарение на најсовремените технологии, можеме детално да ја разбереме организацијата на клетките во човечкиот мозок“, рече Ед Лејн од Институтот Ален во САД, кој учествуваше во многу студии на Американскиот институт за здравје.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK