Децата родени во октомври се многу посебни. Има неколку интересни карактеристики кои се карактеристични за овие малечки.

Истражувањата покажаа дека децата родени во овој месец се добри во спортот и се посилни од своите врсници. Ова може да биде поврзано со зголеменото производство на витамин Д во бременоста.

„Децата родени во октомври имаат повеќе коскена и мускулна маса. Тие стануваат активни порано и порано се занимаваат со спортски активности“, рече докторот Гевин Сандеркок од Универзитетот Есекс за New York Magazine .

ЕВРЕЈСКИОТ ХОРОСКОП ЗА ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОКТОМВРИ ПРЕДУПРЕДУВА НА ПРЕСВРТУВАЊА: Размислете добро и искористете ги ШАНСИТЕ
Хезболах го нападна Израел и освои клучна точка!
Тасевски до Османи: Да сме држава, ќе точиш боза
Дерматолозите тврдат: Овие намирници го забрзуваат растот на косата, но мора да бидете внимателни
Хрватски водител за успехот на Пријовиќ: „Хрватите уште еднаш покажаа дека се поголеми Срби од Србите“
Почнува грејната сезона во Скопје, цената засега останува иста
СКОКНАЛ ВО ЕЗЕРОТО И ЈА ИЗВЛЕКОЛ! Полицаец спасил 68-годишна жена во близина на Крушево
Израел ПОГОДЕН од север, светот се плаши од најлошото! Хезболах на готовност, доколку Иран нареди…
Доаѓа студеното време и сезона на настинки, а овој напиток е одличен за зајакнување на имунитетот

Луѓето родени во октомври имаат поголема веројатност да доживеат 100 години. Докажано е и дека имаат помалку здравствени проблеми. Имаат помал ризик од депресија, кардиоваскуларни болести и помалку се склони кон алергии.

Според една студија од 2011 година на Универзитетот во Чикаго, луѓето родени во октомври имаат значително поголема веројатност да живеат до 100 години.

Друга студија , од Институтот за демографски истражувања, покажа дека иако бебињата од октомври имаат повисоки ризици од севкупни болести (за многу мала количина), тие имаат помал ризик во една област што навистина е важна: кардиоваскуларни болести. Октомвриските бебиња имаат тенденција да имаат здрави срца, што може да ја објасни причината за долговечноста.

Истражувачите, исто така, ги поврзаа родендените во октомври со помал ризик од самоубиство, што покажува дека бебињата родени овој месец може да бидат предиспонирани за добро ментално здравје. Физички и ментално, раѓањето во октомври е добро за идното здравје, статистички гледано.

Покрај тоа, тие се природни лидери. Излегува дека во октомври се родени повеќе американски претседатели од кој било друг месец. Некои од нив се: Џон Адамс, Радерфорд Б. Хејс, Честер Артур, Теди Рузвелт, Двајт Д. Ајзенхауер и Џими Картер.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK