14-годишно девојче анонимно им се обратило на корисниците на социјалната мрежа Редит со проблем кој многу ја мачи.

Таа живее во Сараево, нејзините родители се разведени, нејзиниот татко, православен, е во Москва, а нејзината мајка, која е од исламска вероисповед, не би ја прифатила нејзината желба да премине во христијанство, поточно православие, иако оваа религија е блиску до нејзиното срце. Поради ова, таа детално опишала како се чувствува и добила бројни совети во коментарите.

Драматични сцени во кафич во центарот на Белград! Мажот брутално ја претепал сопругата, а потоа ја удирал по глава со стол
„И ОЛИВЕР ДА СТАНЕ ИСПОЛНИ ДА ПРОДАДЕ 5 АРЕНИ“ Хрватски водител за успехот на Прија: Доказ дека Хрватите се поголеми Срби од Србите…
Сведоштво на Македонка евакуирана од Израел: ЕДВАЈ СЕ СПАСИВМЕ, НИШТО НЕ УКАЖУВАЊЕ ШТО ЌЕ СТАНЕ ЗА КРАТКО ВРЕМЕ
Абортирав на 26 години, детето ќе ми ја уништеше кариерата: Познатата актерка проговори за вознежирувачката тема, па си ја отвори душата (ФОТО)
ЈАС СУМ МУСЛИМАНКА, ОТКАКО ВЛЕГОВ ВО ЦРКВА, САКАМ ЕДНО: Живее во Сараево, И се плаши од реакцијата на мајка си
Кинески хороскоп: Што крие вашиот знак?
ЈА ЗАПОЗНАВ ДЕВОЈКАТА НА СИНОТ, А КОГА ТАА ГО РЕЧЕ ОВА, ЌЕ ПОВРАТЕВ: ВЕДНАШ ЈА ИЗБРКАВ ОД КУЌАТА! Не се чувствував добро
Скопје: Jа претепал бремената сопруга која од повредите го загубила бебето!
Силно невреме ја зафати Хрватска: поројни дождови на улиците, паѓаше и град

„Мајка ми е по потекло од околината на Сребреница, а во тој град го запозна татко ми и се започна од таму. Никој немаше ништо против нив двајца. Тие едноставно не беа за тоа да имаат деца бидејќи мислеа дека разликата во култури, односно, По војната и завршувањето на средното училиште во Сараево, мајка ми ја продолжи врската со татко ми до 2009 година, кога дозна дека е бремена.

ЈАС СУМ МУСЛИМАНКА, ОТКАКО ВЛЕГОВ ВО ЦРКВА, САКАМ САМО ЕДНО: Живее во Сараево, И се плаши од реакцијата на мајка си

Татко ми беше среќен, но со оглед на финансиската состојба, тој замина на работа во странство кога имав три месеци. Редовно ми праќа алиментација, зашто случајно се разведоа. Да се ​​разбереме, тие се уште се во добри односи. Сега, 14 години подоцна, често слушам со татко ми. Еднаш месечно доаѓа по цел пат од Москва (каде што се оствари) само да ме види. Како и да е, „во исламот“ сум од дете, но срцето и некое внатрешно чувство сè уште ме влечат кон православието“, ја започна својата приказна ова 14-годишно девојче.

Потоа опишала каква била нејзината посета на црквата.

„Мојата прва посета на црквата и таа топлина околу моето срце, тој вид мир, никогаш не се забораваат.. Сакам да седам гордо и на сите да им кажувам во што верувам, но немам сила. Не знам што да правам“, ја завршила својата исповед.

Едната група Redditors советуваше да не ѝ држи лутина на мајката, додека другата беше на мислење дека тој треба да постапи според своите чувства.

„Ако си навистина малолетна, живеј со мајка ти и не тролај, би те советувала да не си го отежнуваш животот, ако мислиш дека таа не би го прифатила добро твојот интерес за христијанството, т.е. независна си“, „Биди си тоа што си и никој не може да ти нареди/забрани. Јас лично сум атеист и моите роднини буквално умираат и бледат кога и да кажам, а потоа почнува лудото убедување дека верувам во Господ Од мама и тато и не толку колку од баба/тетки/чичковци“, „Јас сум во иста ситуација, татко ми е католик, мајка ми е православна, јас сум атеист“.

Други не и веруваа на нејзината приказна бидејќи сметаат дека Сараево е многу толерантен град кога станува збор за различностите.

„Пораснав во Сараево, каде одев во училишта со луѓе од различна вероисповед. Моите најдобри пријатели се православни и католици. Затоа, игнорирајте ги тие приказни за тоа како се труе Сараево. Се разбира, секогаш има исклучоци и дека некои будали кои се поттикнати од омраза да се поттикнуваат еден со друг“, гласеше еден од коментарите.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK