Ако ви е жал што нешто се случило во минатото, се каете за нешто што сте направиле или не сте направиле и се лутите што не можете да промените некои работи, не се сомневаме дека ви е тешко. За среќа, можете да ја изгубите тежината што ја чувствувате. Свесни сте за тоа и веројатно сте го пробале неколку пати.
На некои луѓе им е многу тешко да се помират со работите од минатото, но вистината е дека само така ќе се „ослободи“ од оковите кои го држат на своето место, а тоа место често е лошо расположение, тага, депресија и слично.

Во 5 чекори, прифатете го минатото и простете си себеси и на другите

Уставни измени не ни бегаат: Здружената албанска опозиција ја услови коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ со уставни измени!
Американскиот претседател Џо Бајден ќе биде веројатно во посета на Израел в среда
ПАРИ ОТКРИВА: КОЛКАВИ ПЛАТИ ЗЕМААТ ТРГОВЦИТЕ СО СТРУЈА
Бајден смета дека израелската окупација на Газа би била „голема грешка“
Доктор открива дека ова е единствениот леб којшто може да се јаде колку и да посакате без да се здебелите 
ЛУЃЕ, ЗАЉУБЕТЕ СЕ: Еве зошто е добро!
Ердоган телефонски разговараше со британскиот премиер Сунак за израелско-палестинскиот конфликт
ВО ШВЕДСКА: Тинејџер уби 2 жени и маж за 48 часа ПУКАЛ НА МЛАДАТА МАЈКА во грб додека таа бегала со бебе
Во 5 чекори, прифатете го минатото и простете си себеси и на другите

Неопходно е да разберете дека минатото е минато и дека не можете да го промените, исто така сте свесни за тоа и ве прави немирни, но мора да го прифатите фактот дека тоа е навистина единствениот начин да се ослободите од сите тие негативни чувства.
Ова е процес кој бара време и трпение. Чекор по чекор ќе дојдете до решение на ситуацијата. Бидете свесни дека вашето расположение ќе варира и дека тагата и маката нема да исчезнат само така.
Запомнете дека сите грешки што ве мачат се минато. Можете да се обвинувате себеси за некои работи по желба, но тоа нема да промени ништо. Искористете ја ситуацијата за подобро да ги погледнете грешките и да научите од нив.
Постојаното размислување за минатото ви носи само лутина, тага, стрес и депресија. Прифатете ги вашите грешки и прифатете дека сте несовршена личност, како и сите други.
Не заборавајте дека имате еден живот и дека постојаното вртење и гледање во работите зад вас стоите во место.
ПРОСТЕТЕ ИМ НА ГРЕШНИТЕ ОКОЛУ ВАС Неуспешните врски и погрешните пријатели се составен дел од растењето и созревањето на секоја личност. За да се ослободите од мислите за нив и да престанете да собирате негативни чувства, треба да им простите.
Простувањето не значи дека треба да го обновите контактот со нив, па дури и да им се обратите. Само почувствувајте го. Не размислувај што ти направиле. Разберете дека никој не е виновен што се појавил во вашиот живот, туку и што излегол од него.
МЕДИТИРАЈТЕ Освен што ви помага да останете смирени и да се ослободите од нервозата и стресот, медитацијата е одличен метод за малку да се погледнете себеси. За малку ќе се изненадите како коцките сами ќе се поклопат и ќе можете да разберете зошто во одреден момент сте реагирале на одреден начин.
ЗАПИШЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ЧУСТВА И МИСЛИ Се што ви треба е пенкало и хартија. Секојдневно запишувајте ги вашите чувства, бидејќи така донекаде се ослободувате од нив.
По првиот ден на пишување, ќе почувствувате олеснување. Пишувањето дневник е нешто слично како да му верувате на пријател во кој имате безгранична доверба. Само вие треба да имате пристап до дневникот и не треба да дозволите никој да го чита.
РАЗГОВАРАЈТЕ СО СЕБЕ Можеби звучи глупаво, но ако играте терапевт со себе, можете да решите многу. Ставете ја сопствената рационалност во улога на терапевт, а емоциите во улога на себе, личноста со проблемот.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK