„Напредокот на обновливите извори на енергија значи дека проекциите во кои доминираат фосилните горива веќе не се реални“, рече раководителот на истражувањето др. Фемке Нијсе од Институтот за глобални системи на Универзитетот во Ексетер.

Сонцето најверојатно ќе стане најважниот извор на енергија во светот до 2050 година, велат британските научници во неодамна објавена студија.

Сонцето е на пат да стане најважниот извор на енергија
Мерил Стрип се разведува по 45 години брак, парот живее одвоено веќе шест години
Мачка го собори Гинисовиот рекорд за најгласно предење
Планот на ЕУ за забрзана интеграција го прави реално и опипливо членството во ЕУ до 2030
ГРОБОТ НА ИСУС ХРИСТОС ОТВОРЕН ЗА ПРВ ПАТ ПО ДВА ВЕКА! Археологот откри: „Колената ми се стресоа кога плочата беше поместена!
Македонија ќе испрати уште војници во Косово, Пендаровски наскоро ќе го свика Советот за безбедност
Пред неколку дена објави дека се разведува од малку смешна причина, а сега страсно се бакнува со нов дечко!
Спасовски: Врвен приоритет на МВР е спречување нелегална сеча на шуми, од 2017 до денес поднесени 919 кривични пријави
„ЈА ДОБИЈА ЕМИСИЈАТА ЗАТОА ШТО СПИЕА СО ДЕСЕТ ДУШИ“ Леа Киш јавно им се нафрли на овие водителки

Енергетскиот сектор можеби достигна пресвртница во која дојде до синергија помеѓу употребата на соларна технологија и процесот на учење на компаниите како да ја направат попристапна, велат научниците од Универзитетот во Ексетер и Универзитетскиот колеџ во Лондон.

„Напредокот на обновливите извори на енергија значи дека проекциите во кои доминираат фосилните горива веќе не се реални“, рече раководителот на истражувањето др. Фемке Нијсе од Институтот за глобални системи на Универзитетот во Ексетер.

Сѐ повеќе расте уверувањето дека драматично намалената цена на обновливата енергија во голема мера ќе го олесни намалувањето на јаглеродот во земјите во развој, се вели во соопштението.

Додека патот за сончевата енергија да стане најважниот извор на енергија се чини дека е поставен, дури и без поддршка од поамбициозни климатски политики, научниците предупредуваат дека „одредени пречк“ сепак би можеле да го спречат.

Научниците идентификуваа четири области кои би можеле да ја спречат транзицијата кон доминација на соларната енергија: достапност на стабилни електрични мрежи, соларно финансирање во земјите во развој, капацитет на синџирот на снабдување и политичкиот отпор во регионите каде што многу работни места се поврзани со индустриите на фосилни горива.

Затоа владите треба помалку да се фокусираат на транзицијата кон самата соларна енергија и повеќе на отстранување на овие четири пречки, препорачуваат научниците.

Ова вклучува обезбедување на снабдување со енергија кога сонцето не сјае, на пример преку ветерници и далноводи меѓу регионите.

Особено на африканските земји ќе им треба пристап до финансии за да се справат со транзицијата кон соларна енергија. Синџирите за снабдување треба да се зајакнат, особено за критичните суровини како што се литиум и бакар потребни за производство на батерии.

Загубите на работни места воиндустријата на фосилните горива и поврзаните индустрии, од кои зависат околу 13 милиони луѓе ширум светот, мора да се ублажат, велат научниците.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK