За време на работата во ТВ Пинк, Леа Киш успеа да дипломира на Факултетот за политички науки, а потоа ги заврши и докторските студии во областа на медиумите и комуникацијата.

Водителката Леа Киш е на малите екрани од својата 18-та година, прво беше дел од информативните емисии на ТВ Белград, а потоа стана уредничка на информативна емисија на ТВ Политика, кога имаше само 24 години.

ХАОС ВО ВИЕНА: Насилно искинато израелското знаме од синагогата во центарот на градот, Австријците шокирани, а потоа настана турканица (ВИДЕО)
При инспекциски надзор детектиран опасен отпад во близина на село Орман
„ЈА ДОБИЈА ЕМИСИЈАТА ЗАТОА ШТО СПИЕА СО ДЕСЕТ ДУШИ“ Леа Киш јавно им се нафрли на овие водителки
Навики на среќни парови: Што е предуслов за стабилна врска?
Се вратила од одмор и видела дека целата куќа и е урната – и тоа по грешка
Хрват 4 години не доаѓал на работа: Бил на боледување, фирмата му дала отказ, па ги тужел
КОЈ И ЗОШТО ЗАГАДУВА? Откриен опасен отпад во близина на село Орман
Каролина Гочева со својот бенд ќе одржи бесплатен концерт во Скопје
Израел: Ќе ги засилиме нашите напади

Како што сака да истакне, брзо сфатила дека најдобриот дел од нејзината работа е да се занимава со естрада и направила своја авторска емисија „Неделно попладне со Лео Киш“, која почнала да ја емитува на РТС. Таа беше дел од РТС 15 години, а потоа 14 години ја емитуваше својата емисија на ТВ Пинк.

За време на работата во ТВ Пинк, Леа Киш успеа да дипломира на Факултетот за политички науки, а потоа ги заврши и докторските студии во областа на медиумите и комуникацијата.

Леа Киш на презентери на реалити ТВ
Таа неодамна гостуваше во емисијата „Исповед“ каде изјави дека и пречи кога некоја од ријалити ѕвездите ќе стане водителка и дека таквите не ги смета за нејзини колеги.

– Критериумот е изгубен во нашата работа. Постоеле и порано, па добиле една лажица од тоа внимание. Се знаеше што може да се направи, а што не. Немој да ми кажуваш дека некој може да оди во реално шоу и после две години да ми каже „здраво колеги“ затоа што таа го доби шоуто, а единственото нешто што го направи во животот беше спиење со десет мажи и така го доби титула телевизиски водител – рече Леа и додаде.

– Срамно е за нашата професија, тогаш имате таблоиди кои ја поддржуваат и по две години мислите дека е можно некој без знаење да добие можност да презентира нешто на екранот, која било телевизија, со национална фреквенција, приватна – не е важно, важно е што самите направивме да не постои нашата професија повеќе и тој телевизиски новинар да биде професија која секој може да ја работи – рече Леа Киш.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK