Познато е дека кафето го зголемува нивото на кортизол во организмот, особено ако се пие на празен стомак.

Зголеменото ниво на овој хормон придонесува за чувство на стрес и анксиозност. Храната пред кафе ќе го ублажи овој ефект. Значи, ако веќе пиете кафе, прво изедете нешто или префрлете се на некои алтернативни пијалоци. Еве неколку идеи:

Yannoh е замена за кафе што може целосно да го замени кафето, а во основа е пијалок направен од печени и мелени зрна. Тоа е одлична замена за кафе направена од печен јачмен, ‘рж, цикорија и желади, па затоа е без кофеин. Освен што се буди и дава енергија, добро е и за подобрување на варењето и зајакнување на нервниот систем.

(фото/видео) Претреси во Скопје, пронајдена илегална лабораторија за марихуана, приведени четири лица
Заговорот за труење руски пилоти со виски и торта пропадна во последен момент
Русија на нозе! Експлодираше авион со мистериозен товар! Изворите известуваат: Ова е голема катастрофа!
Николоски ја потврди коалицијата! НЕ СДСМ, ТУКУ ДУИ Е ГЛАВЕН ПРОТИВНИК НА ВМРО-ДПМНЕ!
ТЕНЗИЈА МЕЃУ КИНА И ФИЛИПИНИ: Меѓусебни обвинувања за судири на два брода во Јужното Кинеско Море
МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА од 1993 година. Читајте и учете!!
Македонија го одбележува 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба
Нов тест на крвта може да открие рак на јајниците со голема точност
Скопје: Се топат 600 тони акумулаторски батерии, опасен отпад што ги труе граѓаните

Чај од глог, дива шипинка и лимонада

Глогот уште од античко време е познат како многу лековито растение, особено за зајакнување и регулирање на работата на срцето. Добро е и за смирување. Се користат и цвеќиња, лисја и плодови.

Чај од цвет од глог:

Во чаша ставете две мали лажици суви цветови од глог, покријте ги со врела вода, покријте и оставете 20 минути.

Чај од овошје од глог:

Во шолја ставете две мали лажици суво, мелено овошје, прелијте го со ладна вода и оставете да отстои три часа. Потоа процедете, загрејте малку додека не биде млак, додадете малку мед и испијте.

Рецепт за супер пијалок кој брзо ќе ве разбуди

Тоа е мешавина од кокосово масло, какао и еритритол, кој уште се нарекува здрава замена за класичниот шеќер. Секое утро по една кафена лажичка од оваа смеса се додава во топло кафе и се пие. Покрај тоа што ќе имате повеќе енергија во текот на денот, ќе ви се намали и апетитот, па нема толку често да посегнувате по храна.

Какаото е богато со железо, бакар, магнезиум, манган, калиум, фосфор, цинк и селен. Покрај тоа, тој е исклучително богат со антиоксиданси, повеќе од повеќето други намирници.

Улогата на кокосовото масло е да го успори варењето на кофеинот и да го намали несаканиот ефект на кафето. Содржи одредени заситени масни киселини кои лесно се разградуваат и релативно брзо се претвораат во енергија. Комбинацијата од кокосово масло и кофеин ги намалува драматичните подеми и падови на енергија во телото и обезбедува енергија која е подолготрајна и постабилна.

Компоненти:

чаша (2,5 dcl) омекнато кокосово масло
чаша (2,5 dcl) какао
3 лажички еритритол

Постапка:

Сите состојки добро измешајте ги, за да се изедначи смесата, па ставете ја во тегла и ставете ја во фрижидер додека не се стегне. Потоа ставете ја теглата во кабинетот до кафето и додајте ја во утринското кафе – една по една кафена лажичка. Мешајте додека не се раствори.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK