Доколку сте решиле во догледно време да го реновирате или барем да го освежите вашиот животен простор со нова боја, а имате мал стан, експертите истакнуваат дека постојат четири бои кои треба да ги избегнувате. Имено, декораторите и сликарите од британската компанија „The Good Painter“ нагласуваат дека четирите бои кои луѓето често ги користат за да ги кречат собите прават ѕидовите да изгледаат уште помали отколку што всушност се. Па, ајде да дознаеме за какви нијанси зборуваме.

АЛАРМАНТНО ЗГОЛЕМЕН БРОЈ НА ИНФАРКТИ И МОЗОЧНИ УДАРИ! Кардиохирург во шок: Едвај поминав низ чекалната од пациенти, ова го препорачувам
Трета мистериозна смрт ДИРЕКТОРОТ НА РУСКИОТ НАФТЕН ГИГАНТ „ЛУКОИЛ“ ПРОНАЈДЕН МРТОВ
Свечља: Имаме информации дека нови групи се обучуваат во Србија за напади во Косово
Осум сириски војници загинаа, а седум други се ранети во израелски напад врз областа Даара
Напаѓачот на Штекли можеби носел силиконска маска за прикривање на лицето?!
Царината со полни раце работа, заплени речиси 30 илјади евра од македонски државјанин
Енергијата е дополнителна причина за брзо зачленување во ЕУ!
СЕ СМЕТАЛЕ ЗА „БОЖЈА КАЗНА“: Еве зошто кралицата Елизабета сокрила две блиски особи, а причината е МРАЧНА
Раде знам дека се плашиш, што да се прави, живот, тоа е! Драматична најава му претходеше на пукањето во трговскиот центар?

БЕЛА

Повеќето луѓе веруваат дека кречењето со бела е безбеден потег за ѕидови во мала соба, мислејќи дека тоа ќе ја направи визуелно попространа. Сепак, експертите посочуваат дека тоа треба да се избегнува по секоја цена.

,,Белите ѕидови прават собите да изгледаат како кутии и досадни, а исто така ги прави сенките и аглите повидливи, што е нешто што треба да го избегнувате. Исто така, белата боја може да придонесе за болничка атмосфера, особено ако остатокот од станот е во светли тонови“, истакнуваат од споменатата компанија.

Ве советуваат да ја користите белата боја како акцентна боја, односно да ја користите на детали како камин, вградени полици за книги, некои интересни архитектонски решенија, лајсни…

ЦРВЕНА

Ако ве привлекува задебелено црвено, заборавете на тоа. Светло црвената боја може да направи малите простори да изгледаат непријатно.

,,Може да делува агресивно, да доведе до главоболки и да направи собата да изгледа помала. Доколку инсистирате на црвено, нека биде пастелни, пригушени тонови кои ја прават собата енергична и пријатна”, истакнуваат декораторите.

Црвената е живописна боја и лесно ќе ја внесете во собата со додавање украси и додатоци во овој тон.

СВЕТЛО ПОРТОКАЛОВА ИЛИ ЖОЛТА

Можеби мислите дека тие се весел избор за детска соба, но избегнувајте ги на мали простори бидејќи можат да бидат премногу стимулирачки. Жолтата може да го уништи чувството на хармонија што се обидувавте да ја создадете. Исто така, наводно може да влијае на чувството на глад.

„Жолтата боја главно се користи како маркетиншка алатка при сликање и украсување ресторани и ресторани за брза храна, бидејќи поттикнува чувство на глад. Светлите бои како жолтата може да го направат пронаоѓањето на вистинските детали тешка задача. Светлите, „блескави“ бои имаат тенденција да привлечат повеќе внимание од мебелот и деталите и често прават да се чувствувате напнати“, велат дизајнерите на ентериер.

НЕУТРАЛНИ ТОНОВИ

Изборот на неутрална нијанса може да изгледа како лесна, безбедна опција, додека не се соочите со куп варијации на беж кои сите се спојуваат во една. Има многу фактори што треба да се земе предвид при изборот на неутрална боја, бидејќи многу е веројатно дека на вашиот ѕид нема да изгледа исто како на табелата со бои.

„Бојата на собата зависи и од природната светлина, локацијата на просторијата и околината. Најтешко е да ја изберете вистинската неутрална нијанса за вашиот ѕид, па да ви препорачаме да пробате неколку нијанси или да побарате стручна помош“, советуваат дизајнерите од компанијата „The Good Painter“.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK