Во недела поголемиот дел од Европа, вклучително и Данска, ќе го поместат часовникот за еден час наназад и ќе се префрлат од летно на зимско сметање на времето.

Жителите на Гренланд за прв пат вечерва нема да го поместат часовникот назад и да се префрлат на зимско сметање на времето.

Палестинци упаднаа во магацините за храна на ОН: Грабаат што можат, очај владее насекаде
БЕНЈАМИН НЕТАНЈАХУ – Сподели драматична објава во која ги обвини првите луѓе на тајните служби за нападот, потоа ја избриша: “Извинете, згрешив“
Жителите на Гренланд веќе не го поместуваат часовникот назад: Нема повеќе зимско сметање на времето
НОВАК И РИТА ОРА ЗАЕДНО НА НАТПРЕВАР: Реакцијата на најдобриот светски тенисер со АЛБАНСКАТА ПЕЈАЧКА Е ХИТ
Детали за смртта на Метју Пери: Сите се сомневаат во едно!
Објавено шокантно видео од киднапирањето на родителите на познатиот фудбалер! Вооружени напаѓачи како на филм упаднаа во автомобилот (ВИДЕО)
Драмата заврши, таткото на Дијаз е жив! Полицијата ги уби киднаперите, па го спаси заложникот?
Светот брзо се вооружува: Објавен списокот на земји кои најмногу инвестираат во арсеналот, првите пет потрошиле повеќе од 1.400 милијарди долари (фото)
Ердоган на милионскиот митинг за Палестина: Масакрот во Газа е целосно дело на Западот

Владата на Гренланд одлучи во ноември 2022 година да го укине летното и зимското сметање на времето на островот, објави данската новинска агенција Рикау.

Овој остров официјално е дел од Кралството Данска, но во пракса генерално има висок степен на самоуправа.

Наместо да ги вратат стрелките на часовникот, гренландските власти одлучија трајно да останат во временската зона UTC/GMT-2.

Во недела поголемиот дел од Европа, вклучително и Данска, ќе го поместат часовникот за еден час наназад и ќе се префрлат од летно на зимско сметање на времето.

Сепак, на Гренланд наместо претходните четири часа ќе биде три часа помалку од Данска.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK