Блиското пријателство на актерката Анџелина Џоли со рускиот олигарх Јуриј Шефлер, човекот обвинет за заговор со неа против нејзиниот поранешен сопруг Бред Пит, е откриено во мејл испратен од самиот бизнисмен. Во него тој ја поканува Џоли да преноќи во неговиот шкотски замок.

Шефлер рече дека Анџелина Џоли треба да го посети на имотот Тулчан во Шкотска, неколку месеци откако му потпишала половина од лозјето што го поседувала со Бред Пит. Со тој потег започна војна меѓу поранешните сопружници, која се уште трае.

Љубовта на прв поглед е минато: Жените изгубиле интерес за овој тип на мажи
Бред Пит ја разоткри врската на Анџелина Џоли со руски олигарх: Ја доставил нивната преписка до судот
Диетата со свежо сирење стана вистински хит на мрежите: Еве што е „финтата“ 
За ова не говорат Запад, НАТО и Киев! Сандеј Тајмс: Ова се добри времиња за Русија!
Настинката никако да помине? Постојат четири причини зошто ви е продолжено кивањето
Искрена исповед на сопруг МОЈАТА СОПРУГА САКА ДА ИМАМЕ ИНТИМНИ ОДНОСИ САМО ЗА ВИКЕНДИ! 
Пронајдени антидепресиви во домот на Метју Пери: Се бара обдукција
Победете ја несоницата со храна: Овие намирници го зголемуваат нивото на мелатонин
Во вторник нова цена на парното, Бислимовски откри колку ЌЕ поскапи

Откако Џоли го продаде својот удел во француската винарија Шато Миравал на Шефлер во октомври 2021 година, Пит тужеше за прекршување на договорот и оттогаш ја обвини компанијата на Шефлер за „обид за непријателско преземање“ на винскиот бизнис. Сега, размената на е-пошта меѓу Шефлер и Џоли, вклучена во новиот сет на судски документи поднесени од адвокатите на 59-годишниот актер, покажува колку е силна нивната врска, а баронот на вотка го обвинува Пит дека се обидел да го „саботира“ нивниот бизнис.

Во пораката од 25 мај 2022 година, Шефлер и напиша на Џоли дека таа и нејзините шест деца се добредојдени да го посетат во неговиот дом и и кажа на ѕвездата дека може да му се обрати ако некогаш и треба неговата помош.

Не е познато дали актерката некогаш отишла на одмор во замокот. Парот, кој се разведе во 2016 година, купи лозје на југот на Франција во 2008 година и стана рамноправен сопственик на имотот, како и на винската компанија. Во октомври 2021 година, Џоли го продаде својот удел во Tenute del Mondo, винскиот оддел на групацијата Стол, во сопственост на рускиот бизнисмен Шефлер.

Пит тврдеше дека неговата бивша го направила овој потег без да го извести и ја обвини дека се обидела „намерно да ја наруши неговата деловна репутација“ и да ја поткопа неговата инвестиција додека таа „неправедно се збогатувала“. „Бред, преку значителни финансиски инвестиции и години напорна работа, изгради многу успешна семејна компанија. Последователно, Миравал значително се зголеми во вредноста од 2008 година и сега вреди стотици милиони долари. Анџелина продолжи и потоа ја направи наводната продажба тајно, намерно држејќи го Бред неинформиран и свесно ги прекршила неговите договорни права“, напишаа тогаш адвокатите на Пит.

Но, во е-пошта добиена од Vanity Fair, Џоли, наводно, му рекла на Пит на 21 јануари 2021 година, дека планира да го продаде својот удел во компанијата затоа што „не сака да биде вклучена во бизнис кој се фокусира на алкохол или повторно да ги посети местото што таа го означи е почеток на крајот за нивното семејство“.

Весникот објави дека Пит планирал да ги купи акциите од неа, но откако таа одбила да потпише договор за необјавување што би ја спречувал јавно да зборува за нивната злогласна авионска тепачка, преговорите пропаднале. Пит во својата тужба навел дека се откажала од нивниот договор бидејќи била лута поради одлуката за старателство во врска со нивните деца, а преку медиумите дознал дека таа ги продала своите акции на групата Столи, пишува Тпортал.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK