Фројд, еден од најпознатите психијатри, но и татко на психоанализата, оставил зад себе бројни мудри реченици, кои луѓето денес ги користат, препознавајќи ги различните маани на човечката раса околу себе.

Интересно е како неговите ставови важеле за луѓето од времето во кое живеел, а не помалку применливи и денес. Еден од нив, многу интересен, се однесува и на глупавите луѓе. Фројд еднаш рекол:

„РЕЗИДЕНЦИЈА СО БУНКЕР“ Јавноста бесна: Нетанјахус се пресели кај пријател милијардер среде војна?
Калин Ивановски со најдобар ранг на АТП листата во кариерата
Фројд тврдел дека само една особина издава лоша личност: Штом ќе ја забележите, ќе знаете со какви луѓе имате работа
Загрижувачки пораки од Иран, Западот е загрижен: Дали е оправдана грижата дека војната во Израел може да се прошири?
ОПЕРАЦИЈА СИНЏИР: Приведени за злосторничко здружување, даночно затајување и перење на пари
„ШАНИ Е УБИЕНА САДИСТИЧКИ“: Претседателот на Израел откри ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ за смртта на младата германска уметничка киднапирана од Хамас
“КАДЕ ИСЧЕЗНАА 1,5 МИЛИОНИ ЛУЃЕ !?“ – Цела држава е во неверување поради пописот, а се шират и морничави теории на заговор
Нови цени на бензините од полноќ
Судењето против медицинската сестра од Онкологија одложено за 4 декември

„Првиот знак на човечката глупост е целосното отсуство на срам“.

Затоа, кога ќе се најдете во ситуација кога сте изненадени од нечии постапки или однесување воопшто, или сте засрамени од нечии изјави или ставови, веднаш треба да разберете со каква личност си имате работа.

Луѓето кои не можат да се пофалат со претерано висока интелигенција често ќе се обидат да ве понижат или да ги обезсмислат вашите ставови и размислувања. Во таква ситуација не треба да им се докажувате, ниту пак да се нервирате.

Ваше е да и помогнете на таа личност да разбере некои работи доколку сакате, но не треба да претерувате, бидејќи некои луѓе едноставно одбиваат да признаат дека грешат. Во спротивно, држете се настрана. Исто така, пред такви луѓе не треба да ги намалувате критериумите и да правите работи што тие сакаат. Заради нечие прифаќање и доверба, не треба да ја намалувате цената на вашето достоинство.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK