Според хинду верувањето, целиот свет потекнува од планината Каилаш.

Иако, според официјалните податоци, никој не го достигнал нејзиниот врв, тибетската вера раскажува поинаква приказна, онаа за тибетанскиот свештеник по име Миларепа, кој наводно успеал да се искачи на планината во 11 век, но кога се вратил, ги предупредил другите никогаш да не се искачат на неа, зашто „ќе го мачат Бога што почива на нејзиниот врв“.

ЕУ утре ќе предложи почеток на преговорите со Украина и Молдавија?!
Мистична планина на Тибет на која никој не се искачил!
„Ќе го сменеше текот на шоуто“: Пери побара оваа сцена да биде исечена од „Пријатели“
Турскиот Парламент најави бојкот на производите на компаниите кои го поддржуваат Израел
Вечерва секој треба да биде во својот дом: Утре е Митровден, ова се верувањата
КОВАЧЕВСКИ ЗА ЗАЕВ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Секој член на СДСМ, кој ги исполнува критериумите, може да биде кандидат
ЦРНА СТАТИСТИКА ОД ПОЈАСОТ ГАЗА – Објавен најновиот извештај за бројот на жртви: “Повеќе од 4.000 деца го загубија животот“
ЈАДЕТЕ премногу кога сте под СТРЕС? Задолжително проверете ја КРВНАТА СЛИКА и овој параметар
Погледнете како изгледа постариот брат на Кристијано Роналдо: Го спасил кога му било најтешко

Иако со височина од 6714 метри е многу помала од највисоката планина на светот Монт Еверест (8849 метри), оваа мистична планина сè уште останува неосвоена. Постојат две големи причини за ова. Прво, Каилаш се наоѓа во многу недостапна средина, а физичкиот предизвик за достигнување и искачување на планината се смета за речиси невозможен.

Стрмните падини, речиси вертикалните површини и постојаната снежна покривка се причината поради која само Спајдермен би можел да се искачи на нејзиниот врв, но дури и тој би морал да се бори со силните ветрови и суровите временски услови кои претставуваат дополнителна опасност за потенцијалните планинари.

И покрај овие опасности, во минатото имало обиди за искачување на планината Каилаш кои завршиле неуспешно, но опасното време и непристапниот терен се само дел од причината.

Имено, планината Каилаш е место за аџилак на четири религии и затоа искачувањето на неа е забрането. Покрај Хиндусите, планината е свето место и за будистите, џаинците и за припадниците на тибетската религија Бон.

Припадниците на тие религии илјадници години одат на аџилак околу планината во радиус од 52 километри, што според верувањата треба да се помине за само еден ден за среќа. Хиндусите и будистите одат околу планините во насока на стрелките на часовникот, додека Џајните и припадниците на религијата Бон одат спротивно од стрелките на часовникот. Во спротивно, би ви биле потребни околу 15 часа да го прошетате целиот круг, доколку сте во навистина добра форма и брзо одите.

Да, искачувањето на оваа мистична планина би било импресивно достигнување, но планината Каилаш сепак ќе остане неостварлив сон на авантуристите ширум светот.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK