Четворица мажи се обвинети за кражба на вц шолја од 18 каратно злато од палата во јужна Англија во 2019 година, соопшти британското обвинителство (CPS).

Целосно функционалниот тоалет, проценет на 4,8 милиони фунти (5,9 милиони долари), беше дел од изложбата на италијанскиот концептуален уметник во палатата Бленхајм, главна туристичка атракција и светско наследство на УНЕСКО.

ВИДЕО | ОВА Е ВИСТИНСКИ ХИТ – Професорка влегла во училницата и ги затекнала учениците како се “тепаат“, а потоа тие и приредиле вистинско изненадување, погледнете!
Неверојатна кражба во Англија: Група мажи упаднале во палатата Бленхајм – украле вц шолја вредна 4,8 милиони!
Не ја фрлајте кората од бананата, таа е одлично ѓубриво, а ја штити кожата од псоријаза, ги избелува забите
Ќе се наполниме со Африканци, Абилекај: Придобивката на Албанија со имигрантите е нула
Пател: За САД е апсолутно неприфатлив коментарот на израелскиот министер за нуклеарен напад врз Газа
ЈАДЕТЕ премногу кога сте под СТРЕС? Задолжително проверете ја КРВНАТА СЛИКА и овој параметар – лекарот предупредува за ЕПИДЕМИЈАТА на современото општество
Русите отворија повеќе од 2.000 фирми во Србија: Ова се нивните главни бизниси во Белград
Внимание: Девет знаци укажуваат на тоа дека имате сериозни проблеми со срцето
Ковачевски: Ставањето карта на голема Албанија во Сопот е задоцнето 145 години

Кралското обвинителство соопшти дека Џејмс Шин (39) е обвинет за едно обвинение за кражба и две точки за пренос на имот стекнат со криминал.

Според Ројтерс, обвинети се уште тројца – Мајкл Џонс, Фред Дау и Бора Гучук, исто така на возраст од 30 години.

Во моментот на кражбата полицијата соопшти дека провалниците нешто пред 5 часот утрото упаднале во палатата со две возила.

Палатата Бленхајм, родното место и домот на предците на британскиот премиер и воен командант Винстон Черчил, во 2019 година соопшти дека украдената вц шолја претходно бил изложена во музејот Гугенхајм во Њујорк.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK