Кора од банана е многу здрава и погодна за нега на кожата, избелување на забите и за одржување на домашни растенија. Еве неколку причини зошто не треба да ја фрлате кората од банана.

Сакате убави, бели заби – користете кора од банана. Тријте ги забите на нивната внатрешна површина секој ден во текот на две недели и наскоро ќе видите резултати.

Отстранување на брадавици од кожата

Имате проблем со постојаното појавување на брадавици на вашата кожа. Овој проблем може да се реши со помош на кора од банана. Освен што ќе ги отстрани, ќе го спречи и нивното повторно појавување. Над брадавицата ставете парче кора од банана, прицврстете ја со ханзапласт и оставете ја да делува преку ноќ. Повторете ја постапката додека брадавицата целосно не се отстрани.

Третман против акни и брчки

Кора од банана е одлична за нега на кожата воопшто. Одличен е и за намалување на брчките и дамките на лицето. Содржи антиоксиданси и својства против стареење, ја хидрира и храни кожата и ја подобрува нејзината еластичност. Едноставно, кората од банана потријте ја на лицето, особено на воспалените проблематични области и оставете ја да делува половина час.

Третман на псоријаза

Кора од банана не може целосно да ја излечи оваа кожна болест, но може да ги смири нејзините симптоми – чешање и црвенило и да го забрза нејзиното заздравување. Потријте на погодената област и оставете да делува околу 10 минути.

Аналгетик

Кора од банана е одлична и како аналгетик. Ако имате болни точки на телото, нежно втријте ја кората од банана на погодената област и оставете ја да отстои околу 15 минути. Наскоро ќе почувствувате олеснување.

Смирувачки каснувања од инсекти

Ако имате убод од инсект на вашето тело што ве чеша неподносливо, наместо да се чешате и да го влошите проблемот, обидете се да го смирите местото со триење на кора од банана.

Чистење

Кората од банана е мрсна одвнатре и богата со хранливи и хидратантни својства, па затоа е одлична за чистење на кожата од чевли, мебел и сребрен накит.

Полирање на кожа

Во случај вашите кожни предмети да го изгубат сјајот, нема причина за грижа, само потријте го внатрешниот дел од кората од банана на кожата на чевлите и ќе го вратите сјајот. Калиумот во бананите ќе се апсорбира во кожата и ќе помогне да се намалат трагите од гребење. Откако ќе завршите, избришете ги сите остатоци и избришете ги со крпа од микрофибер.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK