Доколку сте забележале ‘рѓа на металните површини во вашиот дом – сѐ што ви треба за да ги исчистите дамките е – кечап.

Челичните и другите метални површини во вашиот дом кои често се навлажнуваат се особено склони кон ‘рѓа, но тоа не значи дека треба целосно да ги замените откако ќе се појават неколку темни дамки.

Сѐ што ви треба е кечап. Не само што кечапот го чисти среброто, туку прави чуда на предметите од железо и челик. За третирање на ситни дамки од ‘рѓа со кечап, нанесете голема количина на погодената област. Откако ќе го направите ова, оставете го да се исуши неколку часа.

Можете да го користите на предмети како садови за готвење од леано железо, на пример. Иако овој трик можеби нема да работи добро на површини со дебел слој на стврдната ‘рѓа, можете да додадете малку оцет и малку дополнителен кечап откако сегашниот слој ќе се исуши.

За тврдоглави дамки, можете да користите жица или дури и алуминиумска фолија за да ја отстраните ‘рѓата од металот.

Ако тоа не помогне, можете да одите чекор понатаму и да направите паста од сода бикарбона и вода. Оставете ја да отстои еден час пред да ја избришете. Ова, во комбинација со кечапот треба да помогне вашите уреди да изгледаат како нови.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK