Финците имаат тенденција да си веруваат еден на друг и да ја ценат искреноста. Ако го заборавите вашиот лаптоп во библиотеката или го изгубите телефонот во воз, можете да бидете прилично сигурни дека ќе го вратите.

Петта година по ред, Финска е на првото место меѓу најсреќните земји во светот, според Светскиот извештај за среќа.

ФОТО | Славјанка Петровска на средба со помошникот ген-сек. на НАТО во Скопје: “Северна Македонија е активен и посветен сојузник што придонесува  кон колективната и регионалната безбедност“
Финците се најсреќните луѓе на светот: Ова го постигнаа затоа што никогаш не ги прават овие 3 работи
Кремљ: Треба да има хуманитарен прекин на огнот во судирите во Газа
Пандемијата на корона имаше штетно влијание врз мозокот на луѓето над 50 години: Дури и да не биле заразени…
АВТОГОЛ НА МАКЕДОНСКОТО ПРАВОСУДСТВО – Судија со секс-скандал стана претседател на најголемиот суд во државата на само неколку часа пред објавување на извештајот од ЕУ
НЕТАНЈАХУ:Армија размислува за нова тактика во борбата за Појасот Газа
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЛЕВАНДОВСКИ?Барселона веќе има замена за искусниот Полјак!?
Кој е најубавиот град во Македонија ?
СИНОТ НА ЗЛАТА ПЕТРОВИЌ УРЛАШЕ НА СВОЈАТА МАЈКА: Скандалот помеѓу нив двајца го фатија папараците, „уф каква шлаканица би му мавнала да е мое дете“

Во извештајот за 2022 година, луѓето во 156 земји беа замолени да го оценат својот живот на скала од 0 до 10, каде што оценката од 0 укажува на најлошиот можен живот. Исто така, извештајот ги разгледува факторите кои придонесуваат за социјалната поддршка, очекуваниот животен век, великодушноста и отсуството на корупција.
Advertisement

Што точно ги прави луѓето во Финска толку исклучително задоволни од својот живот?

Затоа, еве три работи кои никогаш не функционираат, според CNBS.com .

Не се споредуваат со соседите
Постои позната реплика на еден фински поет која гласи: „Не ја споредувај и не се фали со својата среќа“.

Финците навистина го разбираат тоа и го знаат тоа, особено кога станува збор за материјалните работи и отвореното прикажување на богатството.

– Еднаш налетав на еден од најбогатите луѓе во Финска. Тој го туркаше своето дете во количка кон трамвајската станица. Можеше да си купи скап автомобил или да ангажира возач, но се одлучи за јавен превоз – изјави Френк Мател, фински психолог.

Совет за среќа: фокусирајте се повеќе на она што ве прави среќни и помалку на тоа да изгледате успешно. Првиот чекор до вистинска среќа е да поставите свои стандарди, наместо да се споредувате со другите.

Не ги занемаруваат предностите на природата
Според истражувањето од 2021 година , 87% од Финците веруваат дека природата им е важна затоа што им обезбедува мир на умот, енергија и релаксација.

Во Финска, вработените имаат право на четиринеделен летен одмор. Многумина од нив го користат тоа време за да одат на село и да се нурнат во природата. Тие избираат сместување со што е можно помалку удобности, дури и без струја или вода во куќата.

Многу фински градови се исто така густо изградени, што значи дека многу луѓе имаат пристап до природата во соседството.

Совет за среќа: Поминувањето време во природа ја зголемува нашата виталност, благосостојба и ни дава чувство за личен раст. Најдете начини да вметнете малку зеленило во вашиот живот, дури и ако тоа е само купување на неколку растенија за вашиот дом.

Не го нарушуваат кругот на доверба во заедницата
Истражувањата покажуваат дека колку е повисок степенот на доверба во една земја, толку посреќни се нејзините граѓани.

Експериментот „изгубен паричник“ од 2022 година ја тестираше чесноста на граѓаните во 16 градови низ светот. Во Хелсинки 11 од 12 паричници им се вратени на сопствениците.

Финците имаат тенденција да си веруваат еден на друг и да ја ценат искреноста. Ако го заборавите вашиот лаптоп во библиотеката или го изгубите телефонот во воз, можете да бидете прилично сигурни дека ќе го вратите.

Децата, исто така, често одат со јавен автобус дома од училиште и си играат надвор без надзор.

Совет за среќа: Размислете како можете да се залагате за вашата заедница. Како можете да создадете поголема доверба? Како можете да ги поддржите политиките што се надоврзуваат на таа доверба? Малите дела како отворање на вратата за странци или откажување од место во транспортот исто така прават разлика.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK