Познато е дека децата родени во Јапонија се сметаат за најздрави, додека оние од Данска се најсреќни. Но, дали знаевте дека француските деца се сметаат за најучтиви? Еве зошто.

Дозволено им е самите да ги прават тешките работи
„Јас можам да го направам тоа“ е омилена фраза на малите деца, и тоа со добра причина. Децата уште на рана возраст откриваат како функционира нивното тело и како да го користат. Сепак, добронамерните родители понекогаш ја задушуваат автономијата на малите и прават се за нив. Французите се спротивставуваат на оваа филозофија со тоа што децата ги третираат како возрасни, а не како беспомошни бебиња.

„Французите веруваат дека децата се чувствуваат сигурни кога се способни да ги направат работите сами за себе, и тоа е вистина“, пишува Американката Памела Дракерман во книгата „Bringing Up Bébé“ во која го опишала своето искуство со одгледувањето деца во Франција.

Не се фалете премногу со нив
Во страв да не го повредат детето, родителите понекогаш ги фалат малите за сè. Но, тоа е бесмислено на долг рок. Наместо тоа, Французите не ги фалат децата за секоја ситница. Тие знаат дека кога децата навистина ќе ја заслужат нашата пофалба, ќе бидат горди на она што го научиле или направиле.

Тие ја разбираат вредноста на времето само за возрасни
Некои родители инсистираат нивните деца да бидат постојано со нив, но не и Французите.

„Родителите во Франција се вклучени, но не се опсесивни. Тие не се секогаш тука за своите деца и знаат дека не треба да се чувствуваат виновни поради тоа“, забележала Дракерман.

Тие учат да си легнуваат рано уште од мали нозе
Дракерман вели дека стереотипната исцрпена мајка е ретка во Франција. Бебињата во таа земја не знаат веднаш да спијат преку цела ноќ, но нивните родители им даваат можност самостојно да се смират. Доенчињата во Франција не стануваат зависни од тоа да бидат нишани, нахранети и смирени пред спиење, а родителите добиваат време за себе кога децата рано ќе заспијат.

Овошјето и зеленчукот се нивната прва храна
Француските деца се познати како пребирливи јадачи. Во книгата, Дракерман го раскажува искуството од училиштето на нејзината ќерка, каде што дури и малите деца биле среќни кога јадат цвекло, полжави и спанаќ.

Која е тајната? Французите не готват посебни оброци за деца и возрасни. Од децата се очекува да јадат ист оброк како и нивните родители. Бебињата започнуваат дополнителна храна со пасирани верзии на овошјето и зеленчукот што ги јадат нивните родители, а не со благи детски житарки.

Дракерман исто така забележува дека ова е една од причините зошто родителите во Франција помалку се грижат за алергиите на храна.

Дозволено е понекогаш да страдаат
Болните искуства се една од најдобрите можности за учење, а обидот за заштита на децата само ќе го одложи или дури и ќе го затапи нивниот емоционален развој. Дракерман го цитира својот француски лекар, кој рекол: „Не кажувајте им на децата дека ви е жал“. Да се повредиш и да чувствуваш болка е дел од животот. Нема причина да се извинуваме за тоа. Ако ги поштедувате од секаков вид непријатност, ќе ги доведете во неволја.

Да му дозволите на детето да доживее разумни повреди може да биде мачно болно за родителот, но наместо да се обидувате да ги спречите повредите, потрошете го тоа драгоцено време научувајќи го вашето дете како да се справи со нив. Тој ќе прерасне во издржлив возрасен човек кој ќе може да го реши проблемот.

Кога родителите велат не, децата знаат дека навистина го мислат тоа
Колку пати сте му кажале на вашето дете „не“, а потоа сте попуштиле поради неговото плачење? Ако сте Французин, одговорот е „никогаш“. Француското родителство верува во цврсто „не“ и е познато дека не може да се преговара.

Тие не го гледаат светот како опасно, заканувачко место
Родителството предизвикува анксиозност и тоа е нормално. Иако се свесни за опасностите, француските родители преземаат разумни мерки на претпазливост и не паничат за добросостојбата на нивните деца. Таквата помирна перспектива ги прави подобри во поставувањето граници и давањето автономија на децата, пишува „Reader’s Digest“.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK