Наместо пајаци се користи значително поевтино решение.

И додека во Европа употребата на пајаци за движење на непрописно паркирани возила се уште е вообичаена, во Кина користат многу поедноставно решение. Наместо несмасни камиони кои тешко се движат низ тесните градски улици и уште потешко маневрираат со самиот товар, во Кина се користат роботи.

Ужас во Индија: Најмалку 40 работници се затрупани кога се урнал тунел во изградба (ВИДЕО)
Деспотовски: Финансиска поддршка од државата досега искористиле над 900 домашни компании
Кумско – семејни врски во јавни набавки во Штип, таткото на кумашинката на градоначалникот Јорданов, добил тендер од ЈП Исар
Авион на американското воено воздухопловство се урна во Средоземното Море
Борел: Нема на повидок победа на Украина над Русија
Мускатното оревче го олеснува варењето: Еве зошто овој зачин е злато вреден
НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ХАМАС! Командантот од сенка се врати од мртвите, ја лажирал сопствената смрт со ВЕШТАЧКА КРВ во 2014 година, се криел во тунели со години
Шпанија: Уапсени 121 лице во акција против детска порнографија
Бербок во Рамала: Германија ја зголемува хуманитарната помош за палестинските територии за 38 милиони евра

Станува збор за роботска платформа која ја прилагодува својата форма на возилото. Откако ќе влезе под него, го зема во положбата на тркалото и потоа го вози на нова локација. Платформата ја контролира операторот преку далечински управувач.
Возилото потоа се вози на првото легално паркинг место и се остава таму со парична казна за сопственикот на возилото.

In China, rather than towing illegally parked vehicles, the valet robot, a compact, extendable cart with wheel grippers, re-parks them in the closest legal parking spot.
pic.twitter.com/7Fqiz48gNX

— Science girl (@gunsnrosesgirl3) November 7, 2023

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK