Вака малопродажните синџири не „лажат“ да купуваме повеќе!

Не е непознато дека продавачите и големите компании користат различни трикови за да ја зголемат продажбата и да привлечат клиенти. Кога ќе влезете во супермаркет, ве опсипуваат светлечки реклами, а од сите страни „излегуваат“ промоции и никаде нема прозорци. Знајте дека сето тоа е со причина – да потрошите што повеќе пари без да имате осет колку време сте поминале внатре.

ОВА ГО ИМА САМО НА БАЛКАНОТ – Пијан поштар делел туѓи пензии на гости во кафана
Сите маркети го користат овој трик за да ве „излажат“ да купите повеќе намирници: Ова сигурно го немате забележано
Османи не го потврди доаѓањето на Лавров во Скопје на Самитот на ОБСЕ
Ученикот кој го убил својот другар бил инспириран од масакрот во Белград: Детали за злосторството во Германија
ХРВАТСКА: Уапсен поранешен заменик градоначалник на Задар, се обидел да го убие својот брат!?

Количките се уште еден трик на синџирите за пазарење. Обично се земаат при поголеми набавки за да може сè да се вклопи во нив и да не мора да носите поголема тежина на намирници во раце. Затоа не случајно количката е навалена наназад, односно кон вас.

Нивниот преден дел е повисок од оној поблиску до вас. Зад наклонетиот наклон во количката се крие суптилен трик за охрабрување на клиентите да ставаат повеќе производи во количката, што, се разбира, купува повеќе и ја зголемува продажбата, пренесува магазинот Fenix.

Поради наклонот, производите што веќе сте ги купиле се лизгаат кон вас и остануваат на најниското место во количката. Поради ова, производите исчезнуваат од вашето вистинско видно поле или ви се чини дека ги има значително помалку. И кога гледате напред, закосеното дно ја прави количката да изгледа поголема и попространа.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK