Според експертите, централното греење е еден од најголемите фактори кои придонесуваат за сушење на кожата во зимските месеци.
Дали треба да спиете со вклучено греење?
Колку и да звучи пријатно „топла куќа“, може да предизвика секакви проблеми со кожата, вклучително и влошување на постоечките проблеми како егзема и псоријаза.

Според експертите, централното греење е еден од најголемите фактори кои придонесуваат за сушење на кожата во зимските месеци.

-Навистина нашите животни навики се менуваат со возраста, а не нашата кожа. Покрај тоа што помалку вежбаме и јадеме помалку здрава храна, изложени сме и на централно греење кое ја суши кожата, а колку е постудено надвор, толку е полошо е, вели Оливија Торп, основач Вандерохеа.

Слично на климатизацијата, централното греење го намалува нивото на влага во воздухот, предизвикувајќи кожата да стане сува и затегната.

„Централното греење додава дополнително ниво на стрес во справувањето со сува кожа, што е особено проблематично кога имате веќе постоечки кожни заболувања како што се псоријаза или егзема“, објаснува д-р Адам Фридман, консултант дерматолог за клиники за дерматологија Стратум.

Предупредувачките знаци дека вашата кожа можеби е премногу сува се ако е груба на допир, изгледа како да почнува да се лупи.

Освен што предизвикува суви услови внатре, централното греење предизвикува проблеми и поради контрастот на надворешните температури. Температурата што се менува од топла и удобна внатре кон студена надвор, исто така предизвикува проширување на крвните садови, што го прави црвенилото на акните да изгледа многу полошо.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK