Процесот на стареење вклучува не само број на години, туку и промени во состојбата на кожата, постепено губење на активноста и појава на седа коса.

Меѓутоа, зошто некои жени во 50-тите изгледаат толку убаво и полни со живот, додека некои млади жени почнуваат да добиваат брчки порано и изгледаат постаро?

Мистерија во Британија: Кит долг 16 метри исфрлен на брегот, сите го поставуваат истото прашање
Поради видео за ТикТок се случи катастрофа: Трендот на снимање за социјалните мрежи однесе уште еден живот! Емир летал 50 метри
Во кој момент жената пребрзо старее: Запомнете го овој цитат од Ремарк за тоа како животот создава брчки на лицето
Се шират две нови варијанти на корона, СЗО издаде нови упатства за лекување на заразените
Поведена истрага по откриена „лабораторија“ за производство на марихуана и хашиш во Скопје

Еминентниот писател Ерих Марија Ремарк ги изрази своите размислувања на оваа тема на следниов начин:

„Жената, всушност, не е подложна на стареење, бидејќи таа не е само предмет на украсување и не е затворена книга, туку уникатно суштество со свој свет, светол и возбудлив.

Ремарк се восхитуваше на уникатноста на секоја жена. Неговиот цитат не потсетува дека годините претставуваат само уште едно поглавје од нашиот богат и прекрасен живот, давајќи ни дополнителна привлечност и мудрост, пренесува Телеграф.

Жените се вистински уметнички дела кои стануваат се подобри и подобри со возраста. Меѓутоа, ако стареењето го гледате како казна, тоа навистина може да ви стане такво. Сè е прашање на размислување, бидејќи „Какви се нашите мисли, таков е и нашиот живот“.

Процесот на стареење може да донесе многу придобивки – некои жени го прифатија како таков, а потоа почнаа да ги користат овие подароци – поради тоа изгледаат попозитивно, помлади, посреќни. Од друга страна, ако секој ден гледаме нова брчка во огледалото и очајуваме поради тоа, навистина старееме, прво духовно, а потоа и физички.

Затоа, да го прифатиме стареењето и да му кажеме на животот – „Јас и ти ќе имаме повеќе авантури заедно!“

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK