Тажна сцена е снимена на плажа во Велика Британија . Кит долг 16 метри е пронајден мртов на брегот.

Толпа луѓе се собра околу големото тело, кое лежеше неподвижно на белиот песок. Нив ги обедини тагата поради трагичниот крај на едно прекрасно суштество.

Мистерија во Британија: Кит долг 16 метри исфрлен на брегот, сите го поставуваат истото прашање
Поради видео за ТикТок се случи катастрофа: Трендот на снимање за социјалните мрежи однесе уште еден живот! Емир летал 50 метри
Во кој момент жената пребрзо старее: Запомнете го овој цитат од Ремарк за тоа како животот создава брчки на лицето
Се шират две нови варијанти на корона, СЗО издаде нови упатства за лекување на заразените
Поведена истрага по откриена „лабораторија“ за производство на марихуана и хашиш во Скопје

Жителите на областа Корвел, туристите, претставниците на локалните власти, како и здруженијата за заштита на животните, имаа едно прашање – што се случи?

Причината за смртта на џиновскиот цицач сè уште е под истрага.

Перки кит е вториот по големина вид во светот, по синиот кит . Неговото тело е во просек долго 20 метри, а најголемата забележана единка била долга 27 метри.

Тежината на еден џин се проценува на околу 70 тони!

Ова значи дека е многу потенок и полесен од исто толку голем син кит, а исто така е полесен од некои помали видови.

Патем, перките китови се изложени на комерцијален лов на китови низ целиот свет. Речиси 750.000 примероци биле убиени во областите на јужната хемисфера помеѓу 1904 и 1979 година, а денес тие ретко се гледаат таму.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK