Камерата го сними моментот кога морскиот лав искина на парчиња ајкула пред зашеметените посетители на плажа.

На видеото може да се види како морски лав ненадејно зграпчува сина ајкула за врат веднаш до брегот во заливот Монтереј, Калифорнија, а потоа со сета сила ја исфрла од водата.

ПЕКОЛ НА Днепар, УКРАИНСКИ маринци им поставија стапица на РУСИТЕ: Киев се уште има кец во ракавот, тврдат дека ги напуштиле ГРОБИШТАТА НА ТЕНКОВИ
Компири кои треба да ги пробате: Една состојка ги прави особено вкусни
СТРАШНИОТ ЗВУК ПОКАЖУВА ДЕКА ВУЛКАНОТ Е СПРЕМЕН ДА ЕКСПЛОДИРА – Драма на Исланд: Луѓето се припремаат за најлошото
НЕВИДЕН ХОРОР ВО ГЕРМАНИЈА: Девојка (19) врзала млад човек со лисици за кревет, па го запалила
Прекинати преговорите за ослободување на заложниците што ги зеде хамас при почетокот на војната

Неверојатен момент снимила Лори Хеспе која дошла да ги гледа китовите во водите на заливот.

Вакво нешто не сум видела во животот. Бев апсолутно шокирана и изненадена. Нападот траеше вкупно околу три минути пред да дојде до својот брутален крај – изјави Хеспе за локалните медиуми.

Морските лавови се опортунистички предатори што значи дека одат на лесни оброци. Тие може да вклучуваат лигњи, харинга, но дури и помали ајкули.

Морскиот лав на Стелер или северниот морски лав може да порасне три и пол метри, а нивната тежина може да достигне 1.200 килограми пред сезоната на парење. Мажјаците обично се многу поголеми од женките и имаат подигнато чело наречено сагитален гребен што создава висока круна.

Повеќето возрасни сини ајкули се долги околу два метри и тежат речиси 200 килограми, па морскиот лав во шокантното видео имал огромна предност во силата.

За време на сезоната на парење, морските лавови можат да бидат агресивни кон луѓето. Два морски лава бркале посетители на плажа од плажата во познатиот залив Ла Јола во Сан Диего кои се обидувале да ги фотографираат.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK