Полицијата ги предупредува граѓаните на Болоња за можно уривање на кулата.

Полицијата во италијанскиот град Болоња тропа на вратите на 500 граѓани кои живеат во близина на кулата Гаризенда во центарот на градот, која се заканува да се урне. Градот ќе одвои 4.700.000 евра за спас на кулата. Кривата кула Гаризенда од 12 век, висока 48 метри, се наоѓа веднаш до 97-метарската кула Азинели, која воедно е и најголемата крива кула во светот. Заедно тие ги претставуваат симболите на Болоња.

СКОПЈЕ: Бил во швалерај па пробал да побегне од сопругот преку тераса – на крај го спасуваа скопските пожарникари
Зеленски најави потенцијал за војна на Балканот, Пленковиќ: Неговата порака е јасна
РУСИТЕ ДОБИЈА НОВИ ДРОНОВИ КАМИКАЗЕ! „Скалпел“ веќе пристигна на фронтот – поевтин е од неговиот „постар брат“, домет дури до 40 километри
Украинска армија: Русија изврши голем напад со дронови врз Украина, погодени инфраструктурни објекти
ДРАМА ВО ШПАНИЈА: Пензионираните генерали бараат армијата да изврши ПУЧ и да го смени премиерот Санчез

Научниците го предупредија градоначалникот на Болоња дека кулата Гаризенда уште повеќе се навалила и дека нејзиниот темел попушта. Бидејќи постои опасност од рушење, во наредните месеци ќе почнат да се работи на негова заштита. „Во нашиот град ја организиравме најголемата наплата на средства од Втората светска војна за да ја спасиме Гаризенда. Во исто време се подготвуваме да ја обезбедиме и кулата Азинели. Има идеја целата област да се сврти околу се вградува во пешачка зона, но тоа е голема инвестиција и на целата површина би требало да се смени урбаниот транспортен систем и сообраќајот во градот воопшто.Значи не можеме радикално да ги промениме животите на луѓето кои работат и одат на училиште секој ден , но прво треба да понудиме алтернатива“, вели Матео Лепоре, градоначалник на Болоња.

Тој посочува дека целта не му е по секоја цена да биде за пешачење целата површина, туку кулата прво да биде безбедна, стабилна и силна. Во 1109 и 1119 година биле изградени две кули. Кулата Гаризенда е навалена за четири степени, само нешто помалку од познатата крива кула во Пиза. Кулата била искривена со векови, а во 14 век била намалена за десет метри поради страв од уривање. Во следните векови често се правеле напори да се стабилизира.

Во 2019 година околу кулата беше поставена челична вратоврска, додека лани темелите беа зајакнати со малтер, но очигледно е дека овие мерки не го решија проблемот.“ Во декември ќе го претставам планот за градски сообраќај и се што ќе ни овозможат да го заштитиме историскиот центар на градот Гаризенда постои повеќе од 900 години и сакаме да остане уште 900 години, но мораме да се соочиме со сите предизвици кои го засегаат самиот центар“, вели градоначалникот.

Градот Болоња ќе одвои 4.700.000 евра за спас на кулата Гаризенда и започнување на работите што ќе ја направат безбедна. Работниците ќе постават сензори за да добијат целосни информации за состојбата на кулата, а општината го промени и планот за цивилна заштита кој се однесува на просторот 100 метри околу самата кула. Локалната полиција ги известила жителите за можна опасна ситуација т.е. ако црвениот аларм бил на сила, тоа би значело дека кулата е пред уривање и дека целата зона мора веднаш да се евакуира.

By

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Generated by Feedzy
mk_MK