Категорија: Живот

Осаменоста го забрзува стареењето повеќе отколку пушењето

Зимските месеци се период од годината кога најголем број луѓе се чувствуваат осамено, сметаат експертите. Всушност, нивоата на осаменост во Велика Британија полека се зголемуваат од пролетта 2020 година, а…

Лошото расположение на таткото влијае на интелектуалниот развој на детето

Таткото кој не е расположен, кој постојано е мрзeлив и не може да ги контролира емоциите, лошо влијае на психолошката состојба на детето, вели науката. Државниот универзитет во Мичиген спроведе…

Приватен детектив открива: На овие места луѓето најмногу изневеруваат

Сопственик на приватна детективска агенција откри на кои места најмногу изневеруваат партнерите… Факт е дека изневерувањето во врските се случува. Дали ќе бидат откриени зависи од вештината на партнерот кој…

Доаѓаше често кај нас на гости и ми беше најдобра пријателка. Сега е бремена од мојот сопруг…

Секој ден, 37-годишната Кетрин Мекги го гледа својот сопруг Џон низ прозорецот како заминува на работа. Но, не е среќна поради тоа, туку тажна и бесна. Бесна е бидејќи не…

Се празнува Свети Стефан: Заштитник на болните, старите и сиромашните

Православните христијани денеска на третиот ден од Божиќ го празнуваат Свети архиѓакон и првомаченик Стефан, кој бил каменуван зашто проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе. Именден празнуваат:…

УТРЕ Е ТРЕТ ДЕН БОЖИЌ – на Св. Стефан ова никако не смеете да го фрлите од домот

На третиот ден од празникот Божиќ светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера.…

Никако не го фрлајте: Еве што треба да направите со бадниковото гранче

Најубавиот христијански празник Божиќ полека ни заминува, а тој секако се поврзува со бадниковото гранче кое го има во секое семејство и дом. Традицијата налага за Бадник на вратата од…

Generated by Feedzy
mk_MK